Spotkania projektowe

 Pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli w Istituto Comprensivo 3, Carmagnola, Włochy 

 

     W dniach 6-12 listopada 2016 r. grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wzięła udział w wizycie projektowej w szkole partnerskiej z Włoch. Było to pierwsze spotkanie zaplanowane w ramach projektu Stay 3E w programie Erasmus+. Przez 6 dni szkoła włoska gościła przedstawicieli szkół partnerskich z Polski, Hiszpanii, Rumunii, Grecji i Francji. W ramach spotkania uczniowie m.in. uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych swoich włoskich kolegów, wzięli udział w warsztatach na farmie edukacyjnej Bricco Farm w Carmagnola, zdobyli wiedzę na temat produktów, z jakich słynie Carmagnola i region Piemontu. Uczniowie mieszkający w domach włoskich rodzin mieli również niecodzienną okazję poznania ich codziennego życia, zwyczajów i tajników włoskiej kuchni. Międzynarodowa grupa nauczycieli ze szkół partnerskich wzięła udział m.in. w szkoleniu z zakresu ICT współprowadzonego przez nauczycieli ze szkoły włoskiej, polskiej i francuskiej. Podczas spotkania uczniowie i nauczyciele wzbogacili także swoją wiedzę językową, poznając podstawowe wyrażenia w językach szkół partnerskich, oraz wybrali maskotkę i logo projektu. Uśmiechy na twarzy uczniów i nauczycieli są dowodem na to, że wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych. Kolejne spotkanie już w marcu 2017 r. w Aranjuez w Hiszpanii.



Drugie spotkanie - Wizyta w szkole - C.E.I.P San Isidro w Aranjuez w Hiszpanii  

 

     W dniach 5-11 marca 2017 r. grupa nauczycieli i uczniów klas szóstych uczestniczyła w wizycie w szkole - C.E.I.P San Isidro w Aranjuez w Hiszpanii. Było to już kolejne spotkanie grupy partnerskiej w ramach realizacji projektu Stay 3E w programie Erasmus+. Podczas spotkania uczniowie m.in.  uczęszczali na zajęcia lekcyjne swoich hiszpańskich kolegów oraz mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów hiszpańskich. Dużą atrakcją okazały się warsztaty kulinarne w szkole gastronomicznej - Alpajes Highschool, w trakcie których uczniowie przygotowali typowe przekąski kuchni hiszpańskiej. Udział w warsztatach na farmie ekologicznej - Chimney farm school był inspiracją dla uczniów i nauczycieli do dbania o środowisko naturalne i podejmowania działań proekologicznych. W ramach zajęć projektowych uczniowie przygotowali sztukę o tematyce ekologicznej, utworzyli słownik Stay 3E z terminami związanymi z ekologią, przedstawili prezentacje o działaniach proekologicznych w szkołach partnerskich.
W trakcie spotkania nauczyciele wzięli udział w szkoleniu w zakresie pracy z uczniem autystycznym metodą TEACHH oraz prowadzili zajęcia o tematyce ekologicznej dla uczniów ze szkoły hiszpańskiej oraz ze szkół partnerskich.
Zwieńczeniem kilkudniowej pracy był festiwal tańców charakterystycznych dla każdego z krajów partnerskich przygotowany przez szkołę hiszpańską. Nasi uczniowie także wzięli w nim czynny udział. Małgosia Kamińska wraz z Grzesiem Siedleckim zatańczyli krakowiaka, brawom nie było końca! Wizyta w Hiszpanii zostanie na długo w pamięci jej uczestników. 




Spotkanie nauczycieli w Rumunii

 

W dniach 9-12 maja 2017 r. w Scoala Gimnaziala Ion Simionescu w Iasi w Rumunii odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań poświęconych zarządzaniu projektem ‘Stay 3E’ w programie Erasmus+. W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy projektu ze wszystkich szkół partnerskich, tj. Polski, Rumunii, Francji, Hiszpanii, Grecji oraz Włoch. Głównym koordynatorem projektu jest nasza szkoła i podczas spotkania reprezentowana była przez p. Sylwię Kapłon oraz p. Aleksandrę Auchimik-Bednarczyk. W ramach wizyty dokonano podsumowania i ewaluacji działań zrealizowanych na poszczególnych etapach projektu: ‘Stay 3E in regions’ /”Stay 3E w regionach” oraz ‘Stay 3E in Ecology’ /”Stay 3E  w ekologii”. Koordynator projektu, p. Sylwia Kapłon, przedstawiła harmonogram działań na kolejny etap ‘Stay 3E in Maths’/”Stay 3E w matematyce”. Pani Aleksandra Auchimik-Bednarczyk przeprowadziła szkolenie z zakresu wykorzystania narzędzia do raportowania ‘Mobility Tool’. Jednym z punktów wizyty roboczej było także ustalenie terminu kolejnego spotkania szkół partnerskich, którego gospodarzem będzie nasza szkoła. Spotkanie zostało zaplanowane na czas 15-21 października 2017 r. Już dzisiaj zachęcamy do współpracy w przygotowaniu do jakże ważnego wydarzenia w życiu naszej szkoły.

Wizyta w szkole w Iasi była także okazją do obserwacji codziennej pracy uczniów i nauczycieli. Nasz rumuński partner to szkoła nowoczesna i podejmująca szereg innowacyjnych działań edukacyjnych. Poczynione podczas spotkania obserwacje będą tematem rozmów i inspiracją dla dalszego rozwoju naszej szkoły.

 Trzecie spotkanie projektowe w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach

 

W dniach 16-20 października 2017 r. nasza szkoła była gospodarzem trzeciego spotkania zadedykowanego uczeniu się/ nauczaniu i szkoleniom w ramach realizacji projektu ‘Stay 3E’ w programie Erasmus+. Od poniedziałku do piątku gościliśmy 16 nauczycieli i 14 uczniów z Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Włoch oraz Francji. Program wizyty uwzględniał  odrębne zajęcia nauczycieli i uczniów oraz zajęcia wspólne. Wszystkie związane były z tematyką realizowanego projektu. Podczas gdy nauczyciele prowadzili rozmowy dotyczące bieżącej pracy nad projektem, uczniowie uczestniczyli m.in. w opracowywaniu słownika terminów matematycznych i ekologicznych Stay3E , uczyli się podstawowych zwrotów w języku polskim oraz opracowywali plansze do gry projektowej.  Jednym z punktów programu dla nauczycieli był udział w szkoleniu zrealizowanym we współpracy z Miejskim Przedszkolem nr 10 im. M. Kownackiej, nt. „Praca z dzieckiem z wykorzystaniem metody M. Montessori”. Podczas szkolenia nauczyciele nie tylko poznali założenia pracy metodą M. Montessori, ale także mieli możliwość obejrzenia cyklu zajęć prowadzonych według niej. Ciekawym punktem programu wspólnego uczniów i nauczycieli były zajęcia matematyczne, w trakcie których nauczyciele ze szkół partnerskich wraz ze swoimi podopiecznymi prezentowali gry, które wykorzystują na lekcjach matematyki. Ciężka praca nad zadaniami projektowymi przeplatała się z mniej typowymi formami nauki; zarówno naszym uczniom, jak i młodym gościom przypadła do gustu gra miejska w parku Czartoryskich. Uczniowie podzieleni na międzynarodowe grupy, pod opieką nauczycieli, z  entuzjazmem rozwiązywali kolejne zadania sprawdzające wiedzę o krajach partnerskich. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się także wizyta w PPNT, w ramach której uczniowie zapoznali się z technologiami VR, technologią druku trójwymiarowego oraz wysłuchali wykładu pana dr M. Klepki z SGH pt. „Jak zrobić biznes na lodach?” Może dla niektórych będzie to pierwszy krok do założenia  w przyszłości własnej firmy.
Kolejnym punktem programu był wyjazd do LODR w Końskowoli, pasieki w Pożogu oraz gospodarstwa szkółkarskiego „Kurowski”. Wycieczka ta dostarczyła naszym gościom wiedzy o zdrowych produktach regionalnych, działaniach proekologicznych oraz przedsiębiorcach z pasją, bo takim właśnie człowiekiem jest pan Lucjan Kurowski założyciel gospodarstwa szkółkarskiego „Kurowski”.
W bogatym programie swoje miejsce znalazła także wizyta w IUNG oraz w stacji meteorologicznej. Wizyta w nowoczesnych laboratoriach Instytutu była okazją do pokazania naszym gościom jak wyglądają prace badawcze z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, uczniowie mogli sami przygotować preparat i obejrzeć go pod mikroskopem, który na co dzień wykorzystywany jest w Instytucie. Taka okazja nie zdarza się często.
Jedną z największych atrakcji w czasie wolnym okazał się zorganizowany w naszej szkole już po raz drugi „Wieczór w szkole”. Wieczór obfitował w liczne zajęcia z udziałem naszych gości, którzy z entuzjazmem brali w nich udział. Były to m.in. podchody nocne zorganizowane przez naszych absolwentów, kiermasz wypieków, zajęcia zumby, origami i karaoke.
Miniony tydzień dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Uściskom, pożegnaniom, często ze łzami w oczach nie było końca. Spotkanie okazało się fantastycznym doświadczeniem zarówno dla rodzin goszczących, naszych uczniów, jak i gości - uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich. Kolejne spotkanie już wkrótce w Grecji.